Facom ATWHH2.5X75 Screwdriver
★★★★★ 4.5 40 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by klassencorp.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Online heat treatment: + 100% lifetime and + 100% resistance. Handle material: soft grip for comfort and always resistant to chemicals. Tri-cotinga blade treatment: 4 times more corrosion resistance. Optimized handle ergonomics: + 10% torque. Laser marking: for better wear resistance. Fingerprint machining by digital control: better adjustment of the screw by increasing torque transfer and reducing wear. D: 19mm D1: 2.5mm L: 169mm L1: 75mm L2: 94mm
  • Handle material: soft grip for comfort and always resistant to chemicals.
  • Optimized handle ergonomics: + 10% torque
  • Laser marking: for better wear resistance
Color Black
Brand Name Facom
Head Style Flat
Model Name ATWHH2.5X75
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.02 Kilograms
Manufacturer Facom
Model Number ATWHH2.5X75
Material Type Metal Plastic Rubber
Item Type Name Screwdriver
Item Dimensions 9.84 x 2.95 x 0.71 inches
Number of Items 1
Special Feature Soft Grip
Included Components 1 x Screwdriver
Manufacturer Part Number ATWHH2.5X75
Recommended Uses For Product Furniture Assembly, Home Improvement
Global Trade Identification Number 03662424097270
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
40 ratings | 16 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (33)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)